Naar cookie instellingen Hoofdinhoud Hoofdnavigatie

Opleidingen in het onderwijs

Banner image

Hoe word je docent in het basis, voortgezet, speciaal of beroepsonderwijs? Of ben je al leraar en wil je je verder ontwikkelen? Bij Windesheim leer je hoe je jouw kwaliteiten in kan zetten binnen het onderwijs.

Om als leraar aan de slag te kunnen heb je een lesbevoegdheid nodig. Welke bevoegdheid jij nodig hebt en welke opleiding dus bij jou past, is afhankelijk van het type onderwijs waarin jij wilt werken. Als onderwijsondersteuner of gastdocent werk je onder de verantwoordelijkheid van een bevoegd docent. Je hebt zelf geen lesbevoegdheid nodig. Maak kennis met de verschillende werkvelden en de bijpassende bevoegdheden en opleidingen

Of misschien ben je al docent en wil je verder professionaliseren? Bijvoorbeeld op gebied van Basisvaardigheden of Gedrag en passend onderwijs. Of raak geïnspireerd door onze artikelen.

Werkveld

Docent worden

Maak kennis met het werkveld van het basis-, voortgezet, speciaal en beroepsonderwijs. Jij kiest een werkveld. Wij helpen bij het vinden van een opleiding die daarbij past.

Voor wie?

  • Je wilt kinderen en jongvolwassenen inspireren.
  • Je legt graag uit en haalt voldoening uit het delen van kennis.
  • Je kunt goed samenwerken en bent communicatief sterk.
  • Je hebt een open blik en interesse in maatschappelijke thema’s als kansengelijkheid en inclusie.

Maar het allerbelangrijkste: jij wilt betekenisvol werk doen en verschil maken in het leven van anderen. Zie jij jezelf al werken als docent in het basis, voortgezet, speciaal of beroepsonderwijs? Naast het opleiden van de volgende generatie wil je ook jezelf blijven uitdagen. Je vindt het allemaal in het werkveld van onderwijs!

Lerarenopleidingen

Lerarenopleidingen basisonderwijs (pabo)

Lerarenopleidingen voortgezet onderwijs

Lerarenopleidingen mbo

Korte lerarenopleidingen

FastSwitch

FastSwitch: snel omscholen tot docent

Heb jij een hbo- of wo-vooropleiding en wil jij je graag laten omscholen tot docent? Dan kun je deelnemen aan FastSwitch! FastSwitch is een flexibel, verkort hbo-omscholingsprogramma. Je gaat aan de slag met een persoonlijk programma dat inspeelt op de kennis en ervaring die je al hebt. Zo leer je precies dat wat nodig is om het beroep van docent uit te kunnen oefenen. Je wordt voor de start van de opleiding gekoppeld aan een FastSwitch-coach. Deze coach ondersteunt jou bij:

  • het zoeken naar werk,
  • de voorbereiding op je nieuwe werkplek en
  • informeert jou over jouw persoonlijke studieprogramma.

Lees meer over FastSwitch

Gastdocent

Bevoegdheden

Bevoegd/bekwaam voor de klas

Wil je jouw lesbevoegdheid halen? Afhankelijk van jouw vooropleiding, expertise en werkervaring kunnen meerdere opleidingen geschikt zijn. Bekijk de lerarenopleidingen.

Eerst verkennen of het docentschap iets voor jou is? Tijdens het Keuzeprogramma Onderwijs of de Educatieve minor ontwikkel je pedagogisch-didactische vaardigheden en maak je kennis met het vakgebied. Je behaalt hiermee geen lesbevoegdheid.

Onbevoegd voor de klas

Kan ik ook leraar worden zonder opleiding? Als gastdocent mag je met kennis van het vak 160 uur per jaar onbevoegd lesgeven in het vo en mbo. Er geldt een maximum van 6 uur per week. Je valt onder de verantwoordelijkheid van een bevoegde leraar. In het vo geven gastdocenten les in het vrije deel van de opleiding. Dit maakt dus geen deel uit van het vaste curriculum.

Lees meer over gastdocentschap op de website van de Rijksoverheid.(opent in nieuw tabblad) 

Leraar worden iets voor jou?

Ontdek of het docentschap iets voor jou is met de driedaagse training Zin in lesgeven. Je maakt kennis met de ins en outs van het leraarschap. 

Bekijk de cursus Zin in lesgeven

Professionaliseren

Professionaliseren in het onderwijs

Je werkt al in het onderwijs en wilt investeren in jouw eigen professionalisering of die van jouw schoolteam.

Teaser image

Basisvaardigheden

Teaser image

Gedrag en passend onderwijs

Teaser image

School- en docentontwikkeling

Teaser image

Schoolleidersopleidingen

Maatwerk Subsidies

Maatwerk

Investeer als onderwijsinstelling in de professionalisering van jouw schoolteam met een maatwerktraject. Het scholingsprogramma wordt specifiek toegespitst op de onderwijssituatie van jouw school. Zo halen jullie het maximale uit een maatwerktraject.

De opleiding kan op Windesheim plaatsvinden of incompany worden verzorgd.

Bekijk het maatwerk en incompany onderwijs

Subsidies

Als je een deeltijd of duale opleiding begint, zijn er verschillende mogelijkheden om jouw deeltijdstudie (deels) te bekostigen. Zo kun je als je deelneemt aan een zij-instroomtraject of Pedagogisch Didactisch getuigschrift in aanmerking komen voor de tegemoetkoming 'subsidie zij-instroom'. Bekijk van welke regelingen jij mogelijk gebruik kunt maken.

Lees meer over financiering deeltijdopleidingen

Meer over onderwijs

Artikelen

Artikelen

Kom meer te weten over het werkveld van onderwijs in onze artikelen.

Teaser image

Building Thinking Classrooms

Teaser image

Een dynamisch beroepsbeeld van de leraar

Teaser image

Onderzoek in de Praktijk: ‘Stap voor stap de wereld in’

Teaser image

Windesheim versterkt regionale samenwerking met Campus Kind en Educatie

Samenwerkingen

Samen werken aan onderwijs

Wij zijn er voor nieuwe leraren, vakmensen die de overstap naar het onderwijs maken en docenten die blijvend willen leren.

We hebben een krachtige maatschappelijke missie. Meer goede docenten opleiden die bijdragen aan beter onderwijs. Want goed onderwijs zorgt ervoor dat (jonge) mensen zich kunnen ontwikkelen en mee kunnen doen in de maatschappij. Opleiden doen we niet alleen, maar samen met het werkveld.

Onze studenten leren het vak van docent in de dynamische onderwijspraktijk.

Bekijk ons onderwijsaanbod

Praktijkgericht onderzoek

Bij hogeschool Windesheim werken lectoraten aan praktijkgericht onderzoek. Dit doen we samen met partners uit de praktijk en onze studenten. We nemen het voortouw in het vinden van nieuwe inzichten en praktische oplossingen voor knellende onderwijsvraagstukken. Zo kun je kennis en onderzoeksresultaten vanuit praktijkgericht onderzoek toepassen op jouw werkplek. Onze lectoraten:

Ervaringen van onze studenten

Teaser image

Op stage zie je waar je het voor doet

Noa, over de Lerarenopleiding Aardrijkskunde

Teaser image

Tijdens stages leer je het meest, ook van je fouten

Christa, tweedejaars, Lerarenopleiding Basisonderwijs (Pabo)

Teaser image

De knuffels en blije gezichtjes maken alles de moeite waard

Tara, vierdejaars, Lerarenopleiding Basisonderwijs (Pabo)

Teaser image

Dit traject opende de deur naar het onderwijs voor ons

Ahmad en Noor, traject De stap naar de klas voor statushouders

Teaser image

Studeren vanuit België: ''De master heeft mijn blik op onderwijs verbreed''

Debbie Van Luchem , Studeerde vanuit België, Master Educational Needs

Teaser image

Er is een fijne sfeer bij Windesheim Almere

Amy, eerstejaars, Lerarenopleiding Basisonderwijs (Pabo)

Teaser image

Ik geniet ervan om leerlingen te zien groeien

Cilia Derks Kattier , Docent en kennismanager Dienstverlening en Producten, maatwerk

Teaser image

De master heeft mijn manier van werken en denken echt veranderd

Hilde van Damme, student, master Educational Needs - richting Expert NT2 en nieuwkomersonderwijs

Teaser image

Wat ooit saai leek, werd mijn grootste passie dankzij de master

Valentina Devid, afgestudeerd, master Learning & Innovation

Teaser image

Door de master kan ik speciaal onderwijs op de kaart zetten

Laura Bergsma, afgestudeerd, master Educational Needs - richting Begeleider in het Onderwijs

Teaser image

Alles wat ik leerde, kon ik direct toepassen in mijn werk

Esther Postmus, afgestudeerd, master Educational Needs - richting Gedragspecialist

Teaser image

Eerste Hulp bij Lesgeven biedt concrete handvatten die je kan toepassen voor de klas

Chris Reitsma, Eerste Hulp bij Lesgeven, pedagogische trajecten

Teaser image

EHBL, steun in de rug voor startende docenten

Eerste Hulp Bij Lesgeven-traject Windesheim en Landstede, Maatwerktraject

Teaser image

Ik zie nu dat je nieuwkomerskinderen net zo kunt uitdagen als andere leerlingen

Shauni Schreurs , student, master Educational Needs - richting Expert NT2 en nieuwkomersonderwijs

Teaser image

Statushouders zijn ongelooflijk gemotiveerd in de les

Anneke, student NT2 Docentenopleiding

Agenda

Agenda

Teaser image
12 feb

Word Docent Event 2026

donderdag 12 februari 2026

Neem contact met ons op