Naar cookie instellingen Hoofdinhoud Hoofdnavigatie

Digital Business & Society

Banner image
Inleiding

Weten hoe je digitalisering in samenhang oppakt?

In een wereld waar we door de komst van allerlei slimme technologieën voortdurend nieuwe wegen inslaan, ontdekken én verkennen, is het moeilijk om keuzes te maken die efficiënt en effectief zijn.  

Als lectoraat willen wij bijdragen om onze regio meer toekomstproof te maken. Van de inzet van robots om productieprocessen te automatiseren tot digitaal databeheer voor publieke organisaties.

Bedrijven in de regio, van hightech maakbedrijven tot mkb’s en overheden, vinden in DBS een kennispartner die meedenkt, meewerkt en meedoet. We onderzoeken in de praktijk, samen met ondernemers, medewerkers, studenten en andere partners. Zo vertalen we digitale innovaties naar concrete toepassingen die echt werken.

Of het nu gaat om een robot in de fabriek, een nieuw digitaal platform of de inzet van AI; wij helpen om slim, verantwoord en toekomstbestendig te digitaliseren.
 

Blijf op de hoogte, volg ons op LinkedIn(opent in nieuw tabblad)

Onderzoekslijnen

Onze Onderzoekslijnen

Industriële automatisering & Robotica 

Veel mkb-bedrijven en bedrijven in de maakindustrie vragen zich af: moeten we automatiseren of robotiseren. En zo ja, hoe beginnen we? Het onderzoeksteam van Industriële Automatisering en Robotica (IA&R) helpt bedrijven die stap te verkennen.

Zo ontwikkelen we met Scania voorspellende onderhoudsmodules om de uptime van de fabriek in relatie tot de kosten verder te optimaliseren. We onderzoeken samen met operators de inzet van cobots voor automatisering van productieprocessen (CREAS) en ontwikkelen kennis rondom digitaal aangestuurde productieprocessen samen met een diverse groep van organisaties binnen Sprong - Digital Driven Manufacturing.

IA&R is gevestigd op Perron 038 in de Spoorzone van Zwolle. Daar hebben we de beschikking over diverse vision- en automatiseringssystemen waaronder 12 robots.

Associate Lector Aart Schoonderbeek is inhoudelijk verantwoordelijk voor deze onderzoekslijn. Meer weten? Stuur hem een email a.schoonderbeek@windesheim.nl(opent in nieuw tabblad) .

Digitalisering in het MKB

Hoe gebruik ik data slimmer? Hoe werk ik digitaal samen met klanten? Hoe beveilig ik mijn informatie?

Vanuit deze onderzoekslijn helpen we ondernemers om stap voor stap digitaal volwassen te worden. Dat doen we onder andere via de Digitale Werkplaats (MoveDigi), waarin studenten, docenten en onderzoekers samen met ondernemers praktische oplossingen ontwikkelen. Maar ook via samenwerking in projecten als EDIH NoordwestDigital District Zwolle(opent in nieuw tabblad) en door het opzetten van leergemeenschappen binnen het project CYRCLE.

Annemiek Overweg is inhoudelijk verantwoordelijk voor deze onderzoekslijn en programmaleider van MoveDigi. Zij verbindt bedrijven, onderwijs en onderzoekers met elkaar. Meer weten? Stuur haar een email: r.a.overweg@windesheim.nl(opent in nieuw tabblad)

Digitale Samenleving

De onderzoekslijn Digitale Samenleving kijkt naar de maatschappelijke en ethische kant van het gebruik van data en AI. Hoe zorgen we ervoor dat AI eerlijk, transparant en mensgericht blijft. Dit wordt gedaan door onderzoek naar hoe publieke organisaties hun data beter kunnen benutten voor verbetering van leiderschap, leerprocessen en ten behoeve van veranderingen.

Zo wordt gekeken hoe met inzet van AI ongewenst gedrag in voetbalstadions kan worden voorkomen (GRASS) en doet Inge Strijker promotieonderzoek naar het detecteren en classificeren van seksisme in databronnen. Frank de Jooden onderzoekt via een fellowship hoe organisaties niet alleen beter meten, maar ook daadwerkelijk beter gaan leren en verbeteren (Van inzicht naar verandering). 

Lector Erik Fledderus is inhoudelijk verantwoordelijk voor deze onderzoekslijn. Meer weten over deze onderzoekslijn? Stuur een email naar: e.fledderus@windesheim.nl(opent in nieuw tabblad)
 

Onderwijs en Samenwerkingsverbanden

Onderwijs

We werken als lectoraat nauw samen met de opleidingen Elektrotechniek, Werktuigbouwkunde, Technische Bedrijfskunde en ICT. Docenten en studenten uit deze opleidingen dragen bij aan onze onderzoeksprojecten.

Daarnaast zijn we inhoudelijk betrokken bij de volgende onderwijsprogramma’s:

  • Master Digital Driven Business
  • Associate degree Industriële Automatisering & Robotica
  • Associate degree E-commerce
  • Minoren Fabriek van de Toekomst, Data Driven Innovation, Applied Mechanics en Digital Transformation en AI
  • Honours programma Technology & Society

Bovenstaande onderwijsprogramma's zijn ook toegankelijk voor professionals uit het bedrijfsleven, daarnaast vertalen we onze kennis ook met plezier naar op maat gemaakte cursussen en workshops. Neem contact op met adviseur bedrijven, Sander Snellink, voor meer informatie over de mogelijkheden. Email: s.snellink@windesheim.nl(opent in nieuw tabblad)  

Samenwerkingsverbanden

Het lectoraat neemt deel aan diverse lectorenplatformen, waaronder lectorenplatforms Applied Robotics & AI, Sustainable Smart Industry (SSI) en praktijkgericht ICT-onderzoek (PRIO).

Daarnaast neemt het lectoraat als kennispartner deel aan grotere samenwerkingsverbanden en projecten waarin onderwijs, werkveld en overheid samenwerken. Bijvoorbeeld Smart Zwolle Alliantie, Digitial District Zwolle, Mobiliteit en Infrastructuur Test Centrum (MITC), AMELIA, Fieldlab Industrial Robotics en Perron 038.

verschillende logos van samenwerkingsverbanden waarmee het lectoraat DB&S samenwerkt

Nieuws

Nieuws

Teaser image

Innovatiehub DDZ verbindt onderwijs, onderzoek en het bedrijfsleven rond digitale vraagstukken

3 juli 2026
Teaser image

‘In deze master leer je om data te vertalen naar kansen’

23 april 2026
Teaser image

‘Elk inzicht dat ik krijg met data, roept een nieuwe vraag op’

10 maart 2026
Teaser image

Leren door te doen: AMELIA versterkt AI-vaardigheden in de maakindustrie

19 februari 2026
Teaser image

Project PARADAIM van start: AI versnelt machineontwikkeling

8 oktober 2025
Teaser image

Weekend van de Wetenschap in Zwolle

30 september 2025
Teaser image

Werk toekomstbestendig maken: geen robot zonder rugdekking

5 juni 2025
Teaser image

Nieuwe directeur kenniscentrum Technologie, Lars Evers: ‘Technische innovatie is mensenwerk’

16 december 2024
Teaser image

Hoe je generatieve AI slim inzet: drie do’s en drie don’ts

2 december 2024
Teaser image

Slimme oplossingen op Innovation day

5 juli 2024
Teaser image

Robotiseren is mensenwerk

28 mei 2024
Teaser image

Meer impact met onderzoek door samenwerking

18 april 2024
Teaser image

Erik Fledderus: 'Leer vooral om goed te werken met AI'

14 december 2023
Teaser image

‘Ook algoritmes hebben vooroordelen’

27 november 2023
Teaser image

Werken aan de menselijke maat in digitale techniek

9 november 2023
Ons lectoraatsteam

Ons lectoraatsteam

Teaser image

Dr. ir. Erik Fledderus, lector

Erik Fledderus is lector bij het lectoraat Digital Business & Society en doet daarbij onderzoek op het vlak van Industriële Automatisering & Robotica, digitalisering in het mkb en de maatschappij.

Teaser image

Dr. ir. Aart Schoonderbeek, associate lector

Aart Schoonderbeek is gespecialiseerd in onderzoek op het gebied van industriële productieprocessen, met name op het gebied van automatisering en robotica.

Teaser image

Inge Strijker, onderzoeker

Onderzoeker Inge Strijker maakt zich binnen het lectoraat door middel van onderzoek, onderwijs en advies hard voor het verminderen van de (on)bewuste vooroordelen in de fysieke en digitale wereld.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Annemiek Overweg, projectleider MoveDigi

Annemiek Overweg is projectleider voor het project MoveDigi van het lectoraat Digital Business & Society.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Lianne van Esch, projectmedewerker MoveDigi

Lianne ondersteunt MKB-bedrijven bij het aanpakken van digitaliseringsvraagstukken. Ze koppelt hun behoeften aan relevante opleidingen in het HBO en MBO in Zwolle en brengt onderwijs en praktijk samen

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Martin Snijder, docent-onderzoeker

Docentonderzoeker Martin Snijder heeft een passie voor IA&R. Met zijn expertise in geavanceerde regeltechniek, weet hij praktijkgericht onderwijs te combineren met cutting-edge onderzoek.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Henk Zilvold, docentonderzoeker

Docentonderzoeker Henk Zilvold zet zijn jarenlange R&D ervaring in om tot oplossingen te komen voor vraagstukken rond de automatisering van industriële processen.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Daan Bendel, docent, business developer en onderzoeker

Binnen het lectoraat verbindt Daan Bendel onderwijs, praktijk en onderzoek door digitale ontwikkelingen te vertalen naar concrete en relevante toepassingen voor studenten en ondernemers.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Pieter Franx, docent-onderzoeker

Docent-onderzoeker Pieter Franx is informatierecht jurist. Hij onderzoekt de wijze waarop het recht kan helpen om ontwikkelingen op het gebied van ICT de gewenste richting te geven.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Rick Scholten, docent-onderzoeker

Docent-onderzoeker Rick Scholten helpt studenten hun eigen kracht te ontdekken. Met ervaring in R&D en regeltechniek verbindt hij theorie en praktijk en maakt van elke uitdaging een leerkans.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Dennis Feijth, docent-onderzoeker

Met ruim 20 jaar ervaring als securityspecialist, koppelt docent-onderzoeker Dennis Feijth zijn expertise in cybersecurity en risicobeheersing aan theorie, onderzoek & real-world securityvraagstukken.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Frank de Jooden, onderzoeker

Onze onderzoeker Frank de Jooden past zijn opleiding in sociale wetenschappen en ervaring als ICT-consultant en docent Business IT & Management toe in zijn onderzoeksgebied digitale transformatie.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Mark Naves, onderzoeker

Mark Naves werkt als projectleider en tevens als onderzoeker bij deze onderzoeksgroep en weet zijn achtergrond in de mechatronica goed in te zetten bij de automatiseringstoepassingen van cobots.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Paul Klop, onderzoeker

Met zijn expertise in elektrotechniek en kennis van communicatiesystemen, is onderzoeker Paul Klop direct betrokken bij de verschillende vraagstukken binnen het lectoraat Digital Business & Society.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Bart Snijder, docent-onderzoeker

Met zijn creativiteit, analytisch vermogen en liefde voor embedded systemen, weet docent-onderzoeker Elektrotechniek Bart Snijder altijd met out-of-the-box-oplossingen te komen voor vraagstukken.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Marthijn Westrup, medewerker lectoraat

Met zijn expertise in AM en 3D-printen, werkt Marthijn Westrup als onze lab-beheerder bij Perron038. Hij verzorgt de bestellingen en helpt alle studenten met hun technische en hun logistieke vragen.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Ghassan Radha, docent-onderzoeker

Zijn onderzoek verbindt mechanica, data en AI en de toepassing ervan in de beroepspraktijk, met name op het gebied van voorspellend onderhoud, betrouwbaarheid en machinelevensduur.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Edwin Ross, onderzoeker

Met zijn ervaring als R&D ingenieur en expertise in model-gedreven monitoringssystemen, maakt onderzoeker Edwin Ross innovatieve technologie toepasbaar voor de industrie.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Rob Grasmeyer, docent-onderzoeker

Docent-onderzoeker Rob Grasmeyer koppelt theoretische ICT- en digitaliseringskennis aan praktijkervaring. Als onderzoeker focust hij zich op oplossingen tussen technologie en organisatie.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Toon Helmer, onderzoeker

Onderzoeker Toon Helmer houdt zich bezig met het toepassen van ICT binnen de robotisering en automatisering van industriële processen door gebruik te maken van zijn expertise in ICT & embedded systems

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Peter Schuurhuis, onderzoeker

Onderzoeker Peter Schuurhuis is technisch bedrijfskundige en verdiept zich in het snijvlak van Industriële Automatisering & Robotisering en bedrijfskunde om te komen tot integrale robotisering

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Sikke Visser, onderzoeker

Onderzoeker Sikke zet zijn kennis en ervaring als docent ICT in om met studenten en partners maatschappelijke vraagstukken zoals energiearmoede met behulp van ICT te begrijpen en te ondersteunen.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Frank Evers, docent-onderzoeker

Senior lecturer Frank Evers neemt zijn expertise in logistiek, supply chain, kwaliteitsborging, proces management mee in onderzoek van het lectoraat. Hij is betrokken bij het project PUDA van IAR.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Johan van Voskuilen, onderzoeker

Onderzoeker Johan brengt met zijn 10 jaar ervaring in de machine-industrie en zijn achtergrond als natuurkundige kennis en ervaring op het gebied van Machine Vision, robotica, data-analyse en AI.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Pascal de Vries, docent-onderzoeker

Docent-onderzoeker Pascal de Vries is nieuwsgierig naar wat professionals denken over en doen met nieuwe techniek, om vorm te geven aan activiteiten bij maatschappelijke vraagstukken.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Jan de Groot, docent-onderzoeker

Docent-onderzoeker Jan de Groot weet zijn expertise in beveiliging, architectuur en digitale forensics, goed in te zetten binnen het lectoraat.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Igor ter Halle, docent-onderzoeker

Docent-onderzoeker Igor ter Halle verkent samen met professionals hoe je burgers, bewoners en/of gebruikers betrekt bij maatschappelijke opgaven zoals de energietransitie en vertrouwen in de overheid.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Wieger van Dalen, docent-onderzoeker

Als scheikundig ingenieur en filosoof van opleiding en docent ethiek door ervaring, begeleidt Wieger van Dalen ethische innovaties in organisaties.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Teaser image

Daniëlle Kelder, projectondersteuner

Daniëlle biedt ondersteuning aan de lector en projectleiders op gebied van organisatie, administratie en communicatie rondom de onderzoeksprojecten.

LinkedIn (opent in nieuw tabblad)
Projectenoverzicht
Publicaties

Wij delen graag kennis: lees al onze publicaties

Onze lector en de onderzoekers van het lectoraat Digital Business & Society publiceren met regelmaat over hun onderzoek. Hun publicaties zijn van grote waarde voor de maatschappelijke, economische ontwikkeling van Nederland. Publicaties worden met regelmaat gepubliceerd op basis van open access. Zo garanderen wij vrije toegang tot alle resultaten van en handvatten uit ons praktijkgericht onderzoek, zodat ook jij die informatie kunt (her)gebruiken.

Cobots voor High-tech Assemblage Toepassingen (CHAT)

  • 19 september 2025
  • Rapport
  • Aart Schoonderbeek, Ed Kuijpers, Johan Voskuilen, Mark Naves, Paul Klop, Toon Helner

De mens achter de schulden : een onderzoek om persona's te bepalen

  • 31 januari 2025
  • Rapport
  • Erin Weesie

Project Brains : toepassen van Artificial Intelligence (AI) in nieuwe productieoplossingen

  • 1 december 2024
  • Artikel
  • Hans van Eerden

Procesmonitoring en Verbetering door Uniforme Dataverzameling en Analyse (PUDA)

  • 1 oktober 2024
  • Rapport
  • Frank Evers, Toon Helmer, Ed Kuijpers, Wilbert van de Ridder, Aart Schoonderbeek

Cobots in de Kunststofindustrie 2 & Cobots in de Productie 2 : eindrapportage

  • 5 september 2024
  • Rapport
  • Aart Schoonderbeek, Mark Naves, Paul Klop, Peter Schuurhuis, Toon Helmer
Contact

Neem contact met ons op