Naar cookie instellingen Hoofdinhoud Hoofdnavigatie

Nieuwe associate lector Bewegen, Gezondheid en Welzijn: Tina Bellemans

  • 1 september 2025
Banner image
  1. Home(opent in nieuw tabblad) /
  2. Nieuws(opent in nieuw tabblad) /
  3. Nieuwe associate lector Bewegen, Gezondheid en Welzijn: Tina Bellemans

Vanaf 1 september is Tina Bellemans associate lector bij het lectoraat Bewegen, Gezondheid en Welzijn. Zij neemt daarmee het stokje over van Mia Scheffers. In haar nieuwe rol gaat Tina een brede onderzoekslijn doorontwikkelen waarin emotieregulatie binnen PMT centraal staat bij verschillende doelgroepen. Ze ziet kansen voor verbindingen met verschillende disciplines van andere lectoraten, practoraten, universiteiten en andere partijen met een gedeelde visie. Waarbij de versterking zit in de grensgebieden. Tina vertelt meer over haar ideeën en de invulling van haar rol!

Emotieregulatie bij een brede doelgroep door psychomotorische therapie (PMT)

Een associate lector is binnen een lectoraat verantwoordelijk voor een eigen onderzoekslijn. Tina zal zich richten op de onderzoekslijn emotieregulatie bij een brede doelgroep. Daarnaast wil Tina de verbinding met de opleidingen en de praktijk versterken.

“De afgelopen jaren hebben we binnen het lectoraat hard gewerkt aan meetinstrumenten die kunnen aantonen dat psychomotorische therapie werkt voor verschillende doelgroepen. Denk aan mensen met trauma of mensen met een lichtverstandelijke beperking (LVB),” vertelt Tina. 

“Wat we dan vaak zien met onderzoek, is dat wat wij ontwikkelen bij onze partners goed wordt opgepakt, maar we willen onze opbrengsten ook breder implementeren. We zien dat een wetenschappelijk artikel niet altijd de werkvloer bereikt. Daarom werken we ook samen met de beroepsorganisaties. Die hebben we nodig om als lectoraat ook echt impact te hebben op de werkvloer en in het onderwijs zoals bij de opleiding PMT.”

Versterking door samenwerking in het grensgebied

Tina ziet ook kansen in samenwerkingen met partijen buiten het eigen vakgebied. Deze partijen met een gedeelde passie en visie kunnen iets toevoegen aan het onderzoek van het lectoraat.

“Ik zie dit als een samenwerking tussen verschillende werelden die elkaar kunnen versterken in het grensgebied,” legt Tina uit. “Zo hebben wij bijvoorbeeld een project gedaan met hogeschool Saxion over cyberweerbaarheid en -veiligheid voor mensen met een LVB. Wij houden ons als lectoraat bezig met PMT voor mensen met een LVB, op het eerste gezicht heeft cyberveiligheid niets met ons te maken. Maar toch hebben we met Saxion wel een gezamenlijke passie: het welzijn van mensen met een LVB. We hebben elkaar echt versterkt door onze expertises samen te brengen. Dit soort samenwerkingen zie ik voor mij in de toekomst: net buiten de gebaande paden kijken waar je in een grensgebied elkaar kan versterken, zoals we dat ook doen met het boksproject voor jongeren waarvan de ouders psychische of verslavingsproblemen hebben. In dit project ‘Challenge, Change, Confidence’ werken we intensief samen met hogeschool Inholland.”

Door de microbe gebeten

Onderzoeker en associate lector was voor Tina als kind niet haar droomjob. Als kind beoefende ze karate en werd getraind door haar vader. Uiteindelijk representeerde ze België en werd ze wereldkampioen. Nog altijd is ze betrokken bij de sport als hoofdtrainer van het selectieteam karate in België. 

“Ik ben door de microbe gebeten. Die uitspraak kennen ze in Nederland niet, dus mensen kijken mij altijd heel erg raar aan als ik dat zeg. Het betekent zoiets als ‘met de paplepel ingegeven’. Van jongs af aan zat ik in de vechtsport en ben ik bezig met bewegen,” legt Tina uit. “In mijn training was ik gewend om altijd hoge doelen te stellen. Ongeacht de doelen heb ik gemerkt dat je altijd bij jezelf en bij je lichaam moet blijven. Je lichaam is je kracht, als je stevig staat, sta je ook zo in het leven. Daar zie ik duidelijke parallellen met PMT. Het bijzondere is ook dat vechtsport weer een rol krijgt als onderdeel van PMT. Dus indirect ben ik weer bezig met mijn passie.”

“Ik zie in mijn rol als associate lector, de samenwerking met lector Jooske van Busschbach en de onderzoekers parallellen met voorbereidingen voor een WK en mijn rol als hoofdtrainer bij het selectieteam van België. Uiteindelijk begin je altijd bij jezelf, je hebt een doel én een heel team om je heen om op het juiste moment te shinen. Hetzelfde gebeurt bij een onderzoeklijn. Voor de onderbouwing van PMT hebben we alle onderzoeken nodig gehad, waar het hele team keihard hun best voor hebben gedaan. Alleen samen kunnen we iets moois bereiken en ons echt inzetten voor ons mooie vak. Eigenlijk doe ik dus hetzelfde. Het ene is zo’n wit pakje en een bandje om, Het andere is vooral achter de laptop.”

Over Tina Bellemans

Tina Bellemans heeft haar hele leven al affiniteit met bewegen. Ze studeerde bewegingswetenschappen aan de KU Leuven en rondde daar vervolgens in 2007 haar post academische opleiding af om psychomotorisch therapeut te worden. Bij de Hartekamp Groep (Heemstede), heeft ze gewerkt met mensen met een verstandelijke beperking (VB), waar ze ook studenten PMT bij hun stage begeleidde. 

“In de praktijk kwam ik studenten tegen die PMT konden geven aan cliënten, maar eigenlijk weinig wisten van mensen met een LVB. Vanuit de praktijk ben ik doorgestroomd naar het onderwijs om daar mijn steentje bij te dragen,” aldus Tina.

Na vijf jaar te hebben gewerkt bij de bacheloropleiding PMT trok ze de stoute schoenen aan en vroeg de lerarenbeurs aan voor een promotietraject over emotie- en agressieregulatie bij mensen met een LVB. In 2021 promoveerde zij met haar proefschrift “Psychomotor therapy for individuals with mild intellectual disabilities or borderline intellectual functioning: What do you feel when you are angry?”.

Na haar proefschrift is ze als postdoc-onderzoeker in dit thema onderzoek blijven doen en werd ze verantwoordelijke voor de onderzoeksgroep PMT bij een VB. Daarbij probeert zij  steeds de verbinding te leggen tussen het onderzoek, praktijk en onderwijs.  Zo werd de door haar ontwikkelde en, mede met hulp van veel studenten, onderzochte interventie Bijvoorbeeld Agressie te Lijf+, niet alleen in vele instellingen al geïmplementeerd maar ook opgenomen in het curriculum van de bacheloropleiding PMT. Naast projectleiderschap van onderzoeksprojecten en onderzoekstaken, begeleidt ze (promotie)onderzoek, en geeft ze scholingen en lessen. Daarnaast draagt ze bij aan zorgstandaarden en richtlijnen (zoals depressie, angst, verstandelijke beperking en pijn, psychiatrische problemen bij mensen met een LVB of zwakbegaafdheid). 
De stap naar associate lector kwam ook op haar pad, met het pensioen van Mia, was dat een natuurlijke volgende stap. 

“Aan Mia heb ik een mooi voorbeeld gehad. Ze heeft zich met passie en haar expertise ingezet voor onderzoek naar PMT,” vertelt Tina tot slot. “Het is belangrijk dat wij daar mee doorgaan. Hier ligt mijn passie en mijn hart. Zo kan ik zorgen dat ons vak nog meer impact kan hebben in de GGZ en aanverwante settings.” 

 

Delen via:

Vragen over dit nieuwsbericht?

Stel ze aan de Newsroom via newsroom@windesheim.nl(opent in nieuw tabblad)

Laatste nieuws

Teaser image

'Studenten pakken écht moreel eigenaarschap over AI, en dat maakt ons trots'

2 december 2025
Teaser image

Almere breidt samenwerking voor startende leerkrachten fors uit

1 december 2025
Teaser image

Peter Idema nieuwe directeur dienst Bedrijfsvoering

1 december 2025
Teaser image

‘AI helpt me om problemen op te lossen’

27 november 2025
Teaser image

‘Het economieonderwijs op het vo is nog erg gericht op financiële waarden’

20 november 2025

Neem contact met ons op