Studenten Windesheim denken mee over stadswijk WARTZ in Zwolse Spoorzone
Hoe ziet de Zwolse Spoorzone er over vijftig jaar uit? En wat vraagt dat van de gebiedsontwikkeling van vandaag? De afgelopen tien weken gingen zo’n vijftig studenten van hogeschool Windesheim met deze vragen aan de slag. In opdracht van gebiedsontwikkelaar AM en gemeente Zwolle onderzochten zij hoe WARTZ, de nieuwe stadswijk in de Spoorzone, zich kan ontwikkelen tot een toekomstbestendige plek.
De Zwolse Spoorzone verandert de komende jaren ingrijpend. Een belangrijk onderdeel van deze transformatie is de stadswijk WARTZ, waar circa 900 nieuwe woningen worden gerealiseerd. Daarnaast komt er ruimte voor cultuur, onderwijs, ondernemerschap en de maakindustrie.

Frisse blik op WARTZ
Studenten van de opleidingen Bouwkunde, Ruimtelijke Ontwikkeling en Civiele Techniek werkten in internationale, multidisciplinaire teams aan toekomstscenario's voor WARTZ. Daarbij werkten zij samen met studenten uit onder meer Europa, Cambodja, Jordanië en Zuid-Korea.
De studenten onderzochten vraagstukken rond klimaatverandering, hernieuwbare energie, biodiversiteit, voedselproductie, watergebruik en mobiliteit. Dat leverde uiteenlopende ideeën op voor de inrichting van WARTZ in 2075. Zo zien de studenten mogelijkheden voor een wijk waarin auto's grotendeels uit het straatbeeld verdwijnen en bewoners gebruikmaken van deelmobiliteit. Ook denken zij aan gebouwen die meer duurzame energie opwekken dan ze zelf nodig hebben, zodat omliggende buurten daarvan kunnen profiteren.
.png?width=655&height=368)
De auto de wijk uit
Almar Meijerink, docent Civiele Techniek bij Windesheim: “Duurzame energie spreekt enorm tot de verbeelding. In de plannen moet het gebied niet alleen zelfvoorzienend zijn, maar zelfs over-produceren, zodat oudere wijken eromheen meeprofiteren. Dan zie je de studenten aangaan. Verder kiezen álle groepjes om de auto de wijk uit te sturen en kiezen voor deelmobiliteit. ‘De jeugd van tegenwoordig’ vindt het doodnormaal om minder te bezitten: je leent of huurt. En heb je het niet nodig, prima, dan kan een ander het gebruiken.”
Naast deze visie op mobiliteit speelt ontmoeting een belangrijke rol in de toekomstvisies van de studenten. Compacte en betaalbare woningen worden gecombineerd met gedeelde voorzieningen, groene buitenruimtes en plekken waar bewoners samenkomen. De ontwerpen laten daarmee zien hoe duurzaamheid, betaalbaarheid en sociale verbondenheid hand in hand kunnen gaan.
Edwin Greuter, ontwikkelaar bij AM: “De stad van de toekomst vraagt om andere keuzes. Niet alleen op het gebied van klimaat en energie, maar vooral ook in hoe we de ruimte inrichten om gezond en prettig samen te leven. Wat mooi is aan de ideeën van de studenten, is hoe vanzelfsprekend zij anders denken over gedeelde voorzieningen en ruimte voor ontmoeting. Dat daagt ook ons als gebiedsontwikkelaar uit om kritisch naar onze eigen aannames te kijken. Want misschien zit de grootste innovatie niet in gebouwen of technologie, maar in hoe we de leefomgeving inzetten voor gezondheid en kwaliteit van leven. Juist die frisse blik hebben we nodig. Niet voor niets zitten onderwijs en jong talent in het DNA van WARTZ.”

Slotpresentatie Future Cities
Op donderdag 5 november presenteerden de studenten hun ontwerpen en toekomstvisies tijdens het slotevenement Future Cities in de Rode Hal in de Zwolse Spoorzone. Daarmee sloten zij een intensief traject van tien weken af.
Vragen over dit nieuwsbericht?
Stel ze aan de Newsroom via newsroom@windesheim.nl(opent in nieuw tabblad)
Neem contact met ons op
-
Bereikbaarheid
Op werkdagen tussen 09.00 en 17.00 uur