Naar cookie instellingen Hoofdinhoud Hoofdnavigatie

Studenten als gamechangers in de jeugdsport

Banner image

Jeugdsport is aan het veranderen. Het huidige sportaanbod sluit niet altijd meer aan bij de jongeren. Met als gevolg dat de sportparticipatie onder de jeugd terugloopt. Om deze doelgroep weer in beweging te krijgen en te houden is er jeugdsportinnovatie nodig. Studenten Sportkunde van Windesheim zijn de sportprofessionals van de toekomst. In hun rol is een visie op jeugdsportinnovatie belangrijk. Het Jeugdsport Innovatiecentrum (JIC) biedt studenten de kans, het netwerk en de begeleiding om jeugdsportinnovatie toe te passen in de praktijk. 

Studenten als gamechangers 

Studenten van de opleiding Sportkunde krijgen in hun derde jaar de mogelijkheid om via minoren verschillende ervaringen op te doen. De minor Gamechangers: Leiderschap in Jeugdsportinnovatie, die werd gegeven in collegajaar 2024-2025, bood studenten de mogelijkheid om ervaring op te doen in het werkveld met sportinnovatie. De minor werkte met drie belangrijke leeruitkomsten: leiderschap op het gebied van verandermanagement, het leren zien van belangrijke trends en ontwikkelingen in de sport en gevoel ontwikkelen wat er in de markt nodig is, ofwel wat willen de jongeren? Studenten hebben tijdens de minor twee opties: Zelf een innovatieproject bedenken of kiezen uit vacatures van het JIC. 

Roel van der Weide begeleidde vanuit de opleiding studenten tijdens de minor. “Het JIC heeft verschillende samenwerkingspartners in het werkveld. Samen met deze partners werkt het JIC al aan sportinnovatie. Denk aan samenwerkingen met de Judobond aan de toekomst van jeugdjudo, het ontwikkelen van apps voor trainers met pedagogische onderbouwing of het ontwikkelen van sportaanbod voor Open38,” vertelt Roel.  

Innoveren kan je leren  

Student Brenda Faber ging tijdens haar minor aan de slag voor het project Open38 en deed voor het project onderzoek naar kansen voor innovatief sportaanbod voor jongeren tussen de 13 en 18 jaar. Brenda: “Open38 is een innovatieplek waar sportaanbieders sportaanbod ontwikkelen voor jongeren. Open38 wordt ontworpen vanuit het perspectief van de jongeren. Het is een grote loods waar ondernemers, studenten en jongeren innoveren buiten vaste structuren om. Het is een ruimte waar je sport- en beweegactiviteiten kan testen, ontwerpen en heruitvinden.” 

Maar innoveren is lastig. Brenda: “Dat hebben wij geleerd van Paul Terpstra, onze begeleider vanuit het JIC. Want als je wil innoveren loop je voor op rest, dat betekent dat je iedereen nog moet overtuigen. Dat kan een lang proces zijn, je bent niet in een week klaar. We hebben sowieso veel geleerd van Paul, met zijn passie voor innoveren en zijn energie brengt hij mensen in beweging. Hij heeft ons ontzettend gemotiveerd om door te gaan en proberen te innoveren.” 

Wat heeft de doelgroep nodig nu nodig? 

Met haar projectgroep, deed Brenda eerst literatuurstudie: wat was er allemaal geschreven over sportinnovatie voor jeugd tussen de 13 en 18 jaar. Vanuit de minor kreeg ze les in onderzoeksmethodiek, leiderschap en projectmanagement. Daarna organiseerde ze met haar projectgroep twee testdagen met de doelgroep.  

Brenda: “Voor de testdagen hadden we sportactiviteiten bedacht, waaronder ook e-games en een free run parcours. We hebben de activiteiten op twee niveaus getest: vinden ze de activiteiten leuk en waarom vinden ze dit wel of niet leuk. Het eerste wat opviel was dat de doelgroep graag zelf de indeling van de groepjes willen maken. Ze willen met hun eigen vrienden de sport doen. Daarnaast was het voor de doelgroep belangrijk om zelf te bepalen wanneer ze gingen sporten en dat ze zelf kunnen kiezen wat en hoe ze dit doen.” 

“We hebben nog niet direct een vertaling gemaakt naar het sportaanbod binnen Open38. Dat is natuurlijk sterk afhankelijk van de ondernemers die daar sport gaan aanbieden,” legt Brenda uit. “Wat ons wel opviel is dat het niet zoveel uitmaakt wat je aanbiedt, maar meer hoe je het aanbiedt. Past hoe je de sport aanbiedt bij de behoeftes van deze doelgroep? Dus is het sportaanbod ongeorganiseerd en ongestructureerd? Kunnen jongeren zelf beslissen wat ze gaan doen, wanneer en met wie? Dan kan elke activiteit aanslaan én je kan ze uitdagen om dan ook andere sporten te proberen!” 

Op expeditie naar sportinnovatie: ervaring in het werkveld 

Als onderdeel van de minor gaan de studenten op expeditie: langs bedrijven en bonden waar sportinnovatie plaatsvindt. Roel: “hier leren studenten wat er al gebeurt in het werkveld, maar dit netwerk dat het JIC levert is ook heel waardevol voor de studenten om een eigen netwerk op te bouwen.” 

Brenda: “alleen al om de expedities kan ik deze minor aanraden. Je ziet en ervaart de innovatie in de sport bij deze partners. Je leert dit niet als je achter een computer blijft zitten, je moet naar buiten het werkveld in en de innovatie zelf ervaren.” 

Neem contact met ons op