Naar cookie instellingen Hoofdinhoud Hoofdnavigatie

Door het gewoon te doen, leer je het meest

Shauni over de Opleiding tot Coach
Banner image

Shauni werkt als regie verpleegkundige in de ouderenzorg. Onlangs rondde ze haar opleiding tot coach af en begeleidt ze inmiddels collega’s in gesprekken over ontwikkeling en gedrag. Toch was dat niet altijd vanzelfsprekend. Lange tijd was ze vooral zoekende.

“Ik was heel erg aan het zoeken naar wie ik dan ben en wat het leven voor mij betekent. Je bent aan het werk, je wordt moeder... en dan ga je jezelf toch dingen afvragen.” Die zoektocht bracht haar uiteindelijk bij coaching. Via haar werkgever kreeg ze de mogelijkheid om zelf een coachtraject te doen. “Mijn manager stelde voor: is coaching niet iets voor jou? En toen is er eigenlijk een wereld voor me open gegaan.”

Van persoonlijke zoektocht naar professionele stap

De keuze om een coachopleiding te volgen kwam niet in één keer. Het was een proces.
“Ik denk dat het vooral gegroeid is. Ik had helemaal geen duidelijke visie op wat coach zijn precies is. Maar door zelf gecoacht te worden, merkte ik hoeveel impact het heeft.”

Tegelijkertijd bracht dat ook twijfels met zich mee. “Ik heb echt gedacht: kan ik dit wel? Wat is een coach eigenlijk? Wanneer ben je goed genoeg? Het is zo’n breed begrip, daar kun je echt in verdwalen.”

Juist daarom sprak de opleiding haar aan. De focus op de basis van coaching gaf houvast. “Het maakt niet uit waar je vandaan komt. Je krijgt echt een fundament: theorie, oefenen en ervaren. Dat gaf mij vertrouwen.”

Leren door te doen

Wat voor Shauni het meest waardevol bleek, was de manier van leren. Theorie en praktijk lopen continu door elkaar heen. “Je leert iets en past het meteen toe op elkaar. En dat is spannend, want je denkt: ik heb geen idee wat ik aan het doen ben.”

Toch zit daar volgens haar juist de kracht. “Door het gewoon te doen, leer je het meest. Soms doe je iets wat niet handig is. Daar leer je van en dan ga je weer door.” De opzet van de lesdagen hielp daarbij. “We hadden steeds twee dagen achter elkaar les. Dan zit je er echt even helemaal in.”

Daarnaast benadrukt ze dat iedereen zijn eigen manier ontwikkelt. “Je krijgt verschillende methodes aangereikt, maar er is niet één juiste manier. Je haalt eruit wat bij je past en maakt het eigen.”

Eigenschappen die helpen in coaching

Volgens Shauni is coaching niet alleen iets wat je leert, maar ook iets wat bij je moet passen. “Voor mij is nieuwsgierigheid heel belangrijk. Ik ben nieuwsgierig naar de mens achter de vraag. En oordeelloos kunnen kijken. Maar ook lef. Je moet soms wel durven doorvragen of juist bij iets ongemakkelijks blijven.”

Ze merkt dat sommige dingen van nature al in haar zaten, maar dat de opleiding haar heeft geholpen om die bewuster in te zetten. “Je wordt je veel bewuster van wat je doet in een gesprek en waarom.”

Goed te combineren met werk en privé

Hoewel Shauni een druk leven heeft, met werk, een gezin en een opleiding, was het goed te doen. “Het is echt goed ingericht. Natuurlijk vraagt het iets van je planning, maar ik had een werkgever die meedacht en thuis was het ook goed te regelen.”
Alleen richting het einde vroeg het wat extra tijd. “Je portfolio kost wel even wat aandacht, maar daar krijg je ook ruim de tijd voor.”

Voor wie is deze opleiding geschikt?

Volgens Shauni is de opleiding geschikt voor een brede groep, zolang er affiniteit is met coaching. “Voor iedereen die zich wil ontwikkelen tot coach en daar een goede theoretische basis in wil hebben. Je moet wel bereid zijn om te leren en naar jezelf te kijken.” Die combinatie van theorie, oefenen en zelfreflectie maakt het volgens haar waardevol. “Je ontwikkelt jezelf als coach, maar ook als mens.”

Direct toepasbaar

Na het afronden van de opleiding past Shauni het geleerde direct toe in haar werk. “Ik heb het echt geïntegreerd in mijn dagelijkse praktijk. Ik voer veel een-op-een gesprekken met collega’s, bijvoorbeeld over gedrag, onzekerheden of ontwikkeling.” 

Hoewel ze (nog) niet zeker weet of ze een eigen praktijk wil starten, merkt ze dat coaching al een vast onderdeel van haar werk is geworden. “Je kijkt altijd met een coaching bril naar gesprekken.” En dat maakt het voor haar waardevol. “Je kunt het meteen toepassen. Dat maakt deze opleiding ook zo leuk.”

“Het heeft me echt verder gebracht”

De opleiding heeft haar niet alleen kennis gegeven, maar ook vertrouwen. “Je hebt iets om op terug te vallen in gesprekken. Theorie, maar ook ervaring.” 

En misschien nog wel het belangrijkste inzicht: “Je hoeft het niet perfect te doen. Juist door te oefenen en te ervaren, word je beter en dat neem je uiteindelijk overal in mee.”

Neem contact met ons op