Samenwerken aan een sterke wijkverpleging, waarin de mens centraal staat
Op dinsdag 2 december vond de regiobijeenkomst plaats. We staan aan het begin van een zorgtransitie waarin veel op ons afkomt. Maar waar er ook regionale verschillen zijn. We hebben elkaar nu hard nodig. Deze regiobijeenkomst, georganiseerd door V&VN, Deltion College, IJsselheem, Carinova, Icare en lectoraat Persoonsgerichte Zorg en ondersteuning (Windesheim), stond in het teken van het uitwisselen van praktijkervaringen en ideeën.
Verpleegkundigen en verzorgenden-IG hebben meegedacht via een eerdere online inventarisatie wat belemmeringen zijn op het gebied van ‘transitie in de wijk’. Op basis van deze input hebben we workshops georganiseerd. Deze workshops stonden daarom centraal:
Samhandling: samen handelen in de wijk
In deze workshop ontstonden waardevolle gesprekken over werken in complexe systemen en omgaan met onduidelijkheid. Samhandling is een open en wederzijdse manier van communiceren en samenwerken. De herkenning was groot en het afstemmen met elkaar stond centraal. We hebben besproken dat ondanks de systemen, je toch de ruimte kunt proberen te zoeken om de ander met een andere expertise, formeel of informeel, te vinden.
Tekst gaat verder onder de afbeelding
Hoe zorg je voor regie rond een cliënt?
In deze workshop bespraken we hoe het Patiënt Journey Network patiënten de ruimte geeft om hun complexe verhaal te delen, zodat professionals gezamenlijk verbeterkansen in de keten kunnen ontdekken. Wie is waar erg goed in en wat zijn de expertises van de eigen organisatie? Door dat te delen ontstaat een rijker beeld van de mensen/organisaties die je kan betrekken bij een specifieke zorgvraag.
We brachten het informele netwerk van deelnemers volledig in kaart om zicht te krijgen op ieders sterke punten en expertises. Dit stimuleerde deelnemers om hun netwerk actief te gebruiken en zo de samenwerking rond de cliënt te versterken.
Generalist – Specialist
We bewegen van zorg overnemen naar samen zorg geven, waarbij generalisten en specialisten elkaar aanvullen vanuit hun eigen expertise. Dit vraagt om het goed kennen van de cliënt, duidelijke verwachtingen over rollen en regie, en wederzijds erkennen van elkaars vakmanschap. Maar ook elkaar durven inschakelen. Generalisten hebben behoefte aan sparren en meedenken, terwijl specialisten ruimte moeten bieden én kunnen ontlasten, met verzorgenden-IG als waardevolle, maar soms nog onderschatte, professionals in dit geheel.
Hoe over je een familiegesprek bij verschillende wensen?
Verpleegkundigen en verzorgenden-IG spelen een cruciale rol in het ondersteunen van cliënten patiënten en hun naasten door behoeften te verhelderen en de samenwerking te versterken. In deze workshop bespraken we hoe het familiegesprek helpt om het hele (familie)systeem in beeld te brengen en samenredzaamheid te vergroten. Onderzoek laat zien dat deze gesprekken leiden tot beter functioneren van families, zorgen voor minder overbelasting en een lagere zorgvraag.
Tekst gaat verder onder de afbeelding
Het werd opnieuw duidelijk: goede zorg en ondersteuning geven doen we samen. Door af te stemmen, te delen en onze netwerken bewust in te zetten. Niet alleen binnen de zorg, maar ook binnen zorg, beleid & innovatie en onderzoek. En daarbij zetten we eigenlijk al veel meer in op preventie dan we ons soms bewust van zijn, vanuit de relatie met de client als basis.
Deelnemers en workshopgevers bedankt voor jullie bijdrage!
Verzorgenden-IG en verpleegkundigen uit het werkveld gingen samen met collega’s uit onderzoek en onderwijs met elkaar in gesprek aan de hand van deze workshops. De regiobijeenkomst is positief geëvalueerd door de deelnemers. Dat smaakt naar meer! Houd voor updates onze linkedinpagina(opent in nieuw tabblad) of die van Kennisinstituut V&VN(opent in nieuw tabblad) in de gaten.
Vragen over dit nieuwsbericht?
Stel ze aan de Newsroom via newsroom@windesheim.nl(opent in nieuw tabblad)
Neem contact met ons op
-
Bereikbaarheid
Op werkdagen tussen 09.00 en 17.00 uur